Benátky: Okouzlující město na vodě s romantickou povahou

12. 04. 2018

Město Benátky v létě

Ideální je však pro návštěvu zvolit měsíc květen anebo začátek podzimu. Kromě projížděk na tradičních gondolách ale tady zažijete spoustu dalších nezapomenutelných zážitků.

Pojďme se společně podívat na to, co byste během návštěvy Benátek neměli minout.

Nejzajímavější ulice

Ulice jako takové v Benátkách prakticky neexistují. Alespoň ne tady v podobě, v jaké je známe my. Namísto ulic jsou tady kanály a nejrůznější průplavy.

Začít něčím jiným, než Canalem Grande – projížďka tady je jednoduše nezapomenutelná a patří k hlavním lákadlům Benátek. Vůbec nejpůsobivější je projížďka těsně před západem slunce, kdy okolí ožívá září tisícovek lamp.

Canal Grande není ulicí v tom pravém smyslu. Je však tou nejvytíženější pulzující tepnou celých Benátek.
Zdroj: Pixabay - Canal Grande není ulicí v tom pravém smyslu. Je však tou nejvytíženější pulzující tepnou celých Benátek.

Za zmínku jistě stojí i nejužší ulice v Benátkách – jistá Calle Varisco. Tady už sice vodu najdete pouze sporadicky (a to jen po mohutných deštích), přesto má však své jedinečné kouzlo.

Se svou šířkou 52 centimetrů patří mezi vůbec ty nejužší ulice na světě a najdete ji kousek od Campo San Canciano ve čtvrti Cannaregio.

Calle Varisco
Zdroj: Facebook - Nejužší ulička v celých Benátkách a jedna z nejužších v Evropě.

Nejúchvatnější historické památky

Jednou z nejznámějších benátských památek je jistě Dožecí palác – původní rezidence vládců Benátek pochází, který pochází z 9. století. Palác, jak ho vidíte dnes, ale získal svou podobu na přelomu 14. a 15. století. Pokud si budete chtít palác prohlédnout i zevnitř, připravte se na menší vstupné.

Dóžecí palác
Zdroj: Pixabay - Palác dnes plní funkci významné kulturní a umělecké památky a muzea.

Za zmínku stojí také bazilika San Marco, v níž se prolívají vlivy ze Západu i Východu. Dříve na místě této stavby stály dvě zcela odlišné a menší. Svou nynější podobu získala až ve 13. století.

Do kostela se můžete v příhodném oblečení podívat zcela bezplatně. Pokud byste si ale chtěli prohlédnout pokladnici, Zlatou desku anebo terasu s krásným výhledem na okolí, počítejte s tím, že vstup je sem zpoplatněn.

Foto bazilika San Marco, zdroj Pixabay, alt popis: Bazilika je otevřena široké veřejnosti zcela zdarma. Pouze některé její části jsou zpoplatněny.

Neméně úchvatná je také věž Campanile, která je vůbec tou nejvyšší stavbou v celých Benátkách. Věž má na výšku 99 metrů a za dobrého počasí z ní je vidět až na Lido.

věž Campanile
Zdroj: pxhere.com - Vůbec nejvyšší stavba Benátek měří bez jednoho jediného metru rovných 100 m.

Nejmodernější stavba/věc

Za symbol moderny je považována soukromá sbírka moderního umění Guggenheim Collection. Sbírku nashromáždila americká milionářka Peggy Guggenheimová. Tato netradiční sbírka obsahuje mistry moderního umění a má světový význam.

Guggenheim Collection
Zdroj: Facebook - Sbírka moderního umění americké milionářky Peggy Guggenheimové.

Dalším světovým unikátem s nádechem moderny je slavné muzeum moderního umění Punta della Dogana, které vzniklo na místě bývalé celnice. Galerie leží na soutoku kanálu Grande a kanálu Giudecca a nachází se na trojúhelníkovém výběžku v blízkosti baziliky Santa Maria della Salute.

Uvnitř muzea najdete bohatou Pinaultovu sbírku současného moderního umění a vstup do něj je zpoplatněn 15 Eury.

Punta-Della-Dogana
Zdroj: Expecia.com - Muzeum moderního umění najdete v blízkosti baziliky Santa Maria della Salute.

Nejzajímavější muzea

Benátky jsou doslova prošpikovány nespočtem muzeí, která ukrývají nejeden skvost a umělecký artefakt. Důkazem je třeba Muzeum archeologie (Museo Archeologico), které v sobě ukrývá římské a řecké sochy z mramoru a bronzu, keramiku i mince.

Prohlédnout si můžete také vázy, portréty slavných Římanů a dámy jistě zaujmou překrásné drahokamy a šperky. Muzeum bylo založeno v roce 1523 kardinálem Domenicem Grimanim.

Museo Archeologico
Zdroj: Facebook - Obdivuhodné sochy, klenoty, ale také portréty ukrývá Museo Archeologico.

Za zmínku stojí také Museo del Merletto (neboli Lace Museum), které je plné ikonických benátských suvenýrů – krajky.

Krajka je tady všude – na stěnách i ve skleněných vitrínkách. Osvojte si názvy jako je barbole, fichu nebo tramezzo a seznamte se s výrobou krajky i její historií.

Museo del Merletto
Zdroj: Facebook - Museo del Merletto ukrývá tisíce exponátů krajek.

Posledním netradičním muzeem v našem výčtu je Museo di Storia Naturale. Pokud už vás nudí tradiční památky, krajky anebo šperky, zamiřte na místo, kde ubíhá čas tak nějak jinak.

Zjistíte, jak se vyvíjel život na zemi, jak vypadali první trilobiti nebo obří dinosauři. Prohlédněte si pravěká zvířata dle kontinentů anebo jednotlivých etap. Navíc se tady můžete podívat na svět z pohledu hada, klokana anebo antilopy.

Museo di Storia Naturale
Zdroj: Facebook - Museo di Storia Naturale ukrývá nespočet replik živočichů.

Nejkrásnější zahrady/park

Kromě množství vodních kanálů a uměleckých památek jsou Benátky také doslova prošpikované zahradami a překrásnými parky. Zřejmě tím nejoblíbenějším je Giardini Pubblici – veřejná benátská zahrada v lokalitě Castello, na jihovýchodní straně okresu.

Zahrady vznikly na objednávku císaře Napoleona a do dneška jsou oblíbenými „plícemi“ celých Benátek. Zahrady jsou upravovány v duchu typické anglické elegance a nabízí nespočet míst pro pohodový piknik, odpočinek nebo sport. Najdete zde dětská hřiště, lavičky, ale i sochu Garibaldiho. Zahrady jsou navíc dějištěm mnoha festivalů, společenských i kulturních akcí.

Giardini Pubblici
Zdroj: commons.wikimedia.org - „Plíce Benátek“ i tak se přezdívá parku Giardini Pubblici.

Součástí Castella, konkrétně tedy ostrovu Sant'Elena, najdete také park Parco delle Rimembranze, který je památkou a připomínkou vojáků padlých za oběť během druhé světové války.

Místní tvrdí, že každý strom v zahradě tady byl usazen na památku jednoho padlého vojáka. Kromě vzrostlých stromů se můžete v parku kochat také vinicemi a benátskými lagunami.

Parco delle Rimembranze
Zdroj: commons.wikimedia.org - Také další z benátských parků jsou ideálním místem k odpočinku a relaxaci.

Zelené plochy v Benátkách jsou oproti jiným evropským destinacím poměrně vzácné. Proto by vaší pozornosti neměl uniknout ani zahrada Giardinetti Reali (Royal Gardens – Královské zahrady), která se rozkládá mezi náměstím San Marco a kanálem Grand Canal.

Také tyto zahrady byly vystavěny na popud císaře Napoleona a dodnes skýtají chladivý stín a místo k odpočinku a aktivní relaxaci.

Giardinetti Reali
Zdroj: Facebook - Královské zahrady nechal vybudovat sám Napoleon.

Nejlepší kavárny

Za dobrou kávou a něčím chutným na zub se vydejte na to nejznámější náměstí v celých Benátkách. Jde o náměstí Svatého Marka, kde najdete tři nejznámější benátské kavárny. Jejich jména jsou Caffé Florian, Gran Caffé Quadri a Caffé Lavena.

A začneme hned tou první - Caffé Florian byla (stejně jako její „sestry“) založena v 18. století. Je ale vůbec tou první a nejstarší kavárnou v celých Benátkách a první v Evropě.

Její brány se veřejnosti poprvé otevřely v roce 1720. Jakmile do kavárny vstoupíte, ovane vás luxus, a červeno-zlatá kombinace. Dojem z tohoto kouzelného místa umocňují ručně zpracované benátské zrcadla a káva servírovaná na stříbrných podnosech.

Caffé Florian
Zdroj: commons.wikimedia.org - Vůbec nejstarší kavárnou v Benátkách je Caffé Florian.

Druhou zmíněnou je kavárna Gran Caffé Quadri, kterou najdete na druhé straně náměstí. Původně ale nešlo o kavárnu, nýbrž vinárnu, kterou v roce 1755 koupil Giorgio Quadri a přetvořil ji v úžasnou kavárnu. Protože se ale chtěl odlišit od konkurence, v kavárně začal jako první podávat tureckou kávu.

Po nějaké době kavárnu odkoupili bratři Vaeriniové, kteří ji doplnili o restauraci. Na sklenku vína, dobrou kávu anebo něco k snědku sem v  zavítal například Alexandre Dumas, Michail Gorbačov, Francois Mitterand, Robert De Niro nebo Woody Allen.

Caffé Quadri
Zdroj: commons.wikimedia.org - Do Gran Caffé Quadri míří i světové celebrity, třeba Brad Pitt anebo Angelina Jolie.

Poslední zmíněná kavárna nese název Caffé Lavena, kterou najdete na úpatí hodinové věže Torre dell'Orologio. Kavárna byla otevřena v roce 1750 a do dnes si uchovala svůj typický styl rakouského salónu se zeleným mramorem, ručně foukaným benátským sklem a velkými zrcadly.

Caffé Lavena
Zdroj: commons.wikimedia.org - Venkovní pohled na Caffé Lavena.

Nejzajímavější místa v okolí

Že už se vám benátské kanály, kávičky a vinárny maličko „přejedly“? Trochu rozptýlení najdete také v okolí Benátek. Zamiřte třeba historicky významného města Padova, ve kterém žije na více než 400 tisíc obyvatel.

Město je doslova prošpikováno množství uměleckých a architektonických památek, z nichž jednou je třeba proslulá Padovská univerzita, jedna z nejstarších na světě.

Padova
Zdroj: Pixabay - Padova nabízí nespočet uliček a zákoutí.

Za klasickým i aktivním odpočinkem se vydejte na oblíbené jezero Lago di Garda. Jezero je zcela po právu označováno za ráj windsurfařů, horolezců a cyklistů.

Ačkoli jezero neleží v těsné blízkosti Benátek, turisté sem při cestě z anebo do Benátek rádi zavítají. Jde totiž o nesmírně zajímavé místo, odkud to máte doslova jako byste kamenem dohodili k italským Dolomitům.

Lago di Garda
Zdroj: Pixabay - Jezero Garda sice není z Benátek, co byste kamenem dohodili, přesto však patří mezi významné turistické cíle.

Neméně zajímavé jsou i okolní ostrovy, které nedaleko Benátek najdete. Jde o ostrov Murano, který je proslulý zejména svou sklářskou výrobou, ostrovy Torcello a Burano, které jsou prošpikovány původními památkami a ostrov Lido, kam řada turistů vyráží zejména za krásnými plážemi a vodními sporty, které v Benátkách pochopitelně chybí.

Murano
Zdroj: Facebook - Ostrov Murano je znám zejména pro svou sklářskou výrobu.

Nejlepší pláže

Drtivá většina turistů cestujících do Benátek se míří zejména kvůli obřím kanálům, vyhlášeným kavárnám a památkám. Pokud sem ale cestujete za koupáním či opalováním, musíme vás zklamat.

Nejen, že se v Benátkách prakticky nikde (až na pár drobných výjimek) neokoupete, pokud byste to přeci jen riskli, může vás tahle mladistvá nerozvážnost vyjít až na 500 Eur. Koupání je tady totiž přísně zakázáno.

Pokud si přeci jen osvěžení ve vodě nechcete odpustit, vyrazte na sousední ostrov Lido, kde jsou soukromé a veřejné pláže.

Z těch veřejných můžeme jmenovat pláž San Nicolò v severovýchodní části ostrova u letiště, pláž Alberoni, kterou najdete naopak na jihovýchodní části ostrova zvané Pellestrina. Poslední pláží je pláž Bluemoon, která je vlastně ústím ulice Granviale Santa Maria Elizabetta.

Na ulici se dostanete jednoduše přímo od hlavního terminálu, jenž se jmenuje Santa Maria Elizabetta.

Právě tady zastavuje drtivá většina vaporet, jenž míří na ostrov Lido. Poslední zmíněná pláž má sprchy i umývárny, slunečníky a lehátka a nedaleko ní najdete i restaurace s vyhlášenými italskými specialitami.

Vybíráme to nejlepší z plaveb

Kanada, Aljaška

Loď: Queen Elizabeth | Nocí: 10| Vyplutí: Vancouver
Termíny vyplutí:
od 39 740,- Kč Detail plavby »

Kanada, Aljaška

Loď: Queen Elizabeth
Počet nocí: 10
Přístav vyplutí: Vancouver

Turecko, Izrael, Kypr, Řecko

Loď: MSC Musica | Nocí: 7| Vyplutí: Kuşadası
od 23 170,- Kč Detail plavby »

Turecko, Izrael, Kypr, Řecko

Loď: MSC Musica
Počet nocí: 7
Přístav vyplutí: Kuşadası
22 940,- Kč od 16 310,- Kč Detail plavby »

Španělsko, Tunisko, Itálie, Francie

Loď: MSC Grandiosa
Počet nocí: 7
Přístav vyplutí: Barcelona

« zpět na hlavní stránku

Proč cestovat s námi?

  • 1 Máme širokou a aktuální nabídku plaveb z celého světa.
  • 2 K dispozici jsou Vám naši zaměstnanci na více než 50 pobočkách, kteří Vám pomohou s výběrem plavby nebo Vám sestaví nabídku dle Vašich specifických požadavků.
  • 3 Je za námi více než 90 let zkušeností silné cestovní kanceláře.
  • 4 U nás si plavbu vybere opravdu každý, kdo hledá kvalitu, spolehlivost a chce zažít „jinou dovolenou“.

Newsletter

Chcete dostávat naše novinky mailem?

Objevte kouzlo cestování lodí

další články »
Plavba Martinik: Co všechno můžete zažít ve Fort-de-France a jeho okolí?

Plavba Martinik: Co všechno můžete zažít ve Fort-de-France a jeho okolí?

Francouzský zámořský department v Karibském moři je nádherný kousek planety. Najdeme ho mezi ostrovy Svatá Lucie a Dominika a v pohodě se tu domluvíte francouzsky. více »

Věci, které si sbalit s sebou před plavbou na lodi

Věci, které si sbalit s sebou před plavbou na lodi

A je to tady! Do vaší vysněné dovolené na lodi zbývá posledních pár dnů. Co si sbalit s sebou? více »

Oddysey of the Seas

Oddysey of the Seas

Představujeme nový přírůstek do flotily společnosti Royal Carribean International. Na vlny se spustí koncem roku 2020. více »

Hamburk: Průvodce městem a zajímavé tipy co navštívit

Hamburk: Průvodce městem a zajímavé tipy co navštívit

Přístavní skvost s jedinečnou atmosférou. Některé zdroje mu přisuzují i pojmenování „německá brána do světa“. Nutno podotknout, že zcela oprávněné. více »