Nejkrásnější korálové útesy světa

26. 04. 2017

bigstock-Beautiful-Tropical-Fish-on-a-C-26725607

Existuje nespočet těch, kteří míří na dovolenou nejen kvůli odpočinku na plážích, ale především kvůli dobrodružství. A toho je pod hladinou nepřeberné množství. Našli jsme deset nejkrásnějších korálových útesů, které by bylo hřích nenavštívit.

1. Velký bariérový útes, Austrálie

Velký bariérový útes, Austrálie

Největší korálový útes světa měří úctyhodné dva kilometry a táhne se podél pobřeží australského Queenslandu. Pokrývá plochu o cca 350 000 kilometrech čtverečných, a ačkoli se o něm hovoří jako o jednom velkém celku, ve skutečnosti jde o nepřeberné množství roztroušených ostrůvků, jejichž stáří je odhadováno na 600 tisíc let. Vody Velkého bariérového útesu jsou domovem pro tisíce ryb a mořských živočichů. Výjimkou nejsou ani mořští hadi, plži, korýši a mořské houby.

2. Útes Palancar, Mexiko

Útes Palancar, Mexiko

Tohle podmořské království najdete na jihozápadní straně mexického ostrova Cozumel, nedaleko pobřeží poloostrova Yucatan. Útes je součástí místního národního parku a do povědomí turistů i potápěčů se dostal díky obřím korálovým hlavám, které mohou dosahovat výšky panelového domu. Palancar je druhým největším korálovým útesem na světě a ideální pro jeho návštěvu jsou měsíce od března do srpna.

3. Korálový útes u Andamanských ostrovů, Indie

Korálový útes u Andamanských ostrovů, Indie

Andamanské moře se do hledáčku potápěčů rozhodně nedostalo náhodou. Jeho krása, stejně jako neuvěřitelně pestrý podmořský život, si vysloužila pomyslné třetí místo v našem žebříčku. Během ponoru můžete sledovat hejna pestrobarevných rybek, ale zaplavat si můžete i s želvami nebo rejnoky. V současné době je na útesu evidováno přes 200 druhů korálů a zhruba 500 druhů ryb.

  • Co udělat doma ještě předtím než se vydáte na plavbu? Zabezpečit svůj domov není tak lehké, jak se na první pohled může zdát.

4. Korálové útesy Hol Chan, Belize

 Korálové útesy Hol Chan, Belize

Korály v oblasti Hol Chan jsou ideální zejména pro začínající potápěče nebo ty, kteří nemají potřebné vybavení pro hlubší ponory. Korály jsou totiž v malé hloubce a člověk je může pozorovat během pouhého šnorchlování. V oblasti můžete pozorovat obří rejnoky, žraloky vouskaté nebo žraloka obrovského, jež patří k největším a nejzajímavějším raritám této oblasti. 

5. Grand Central Station a Chimneys, Fidži

Grand Central Station a Chimneys, Fidži

Fidži patří mezi světově nejoblíbenější potápěčské lokality. Oblasti Grand Central Station a Chimneys  jsou součástí rezervace Namena a nabízí nejen bohatý a pestrobarevný život pod hladinou, ale také tzv. „korálové věže“ s měkkými korály, které vynikají výbornou viditelností. Třeba v období dešťů lze pozorovat podmořský život v hloubce 50 až 60 metrů, během období sucha se viditelnost zvyšuje až na 100 stop.

6. Raja Ampats, Indonésie

Raja Ampats, Indonésie, korálový útes

Oblast Raja Ampats s překrásný korálovými útesy najdeme na severozápadním cípu Indonésie. Součástí oblasti je několik větších ostrovů, v jejichž blízkosti lze pozorovat měkké i tvrdé korály, úžasné podmořské jeskyně, ale i okouzlující živočichy, jež zde v hojném počtu žijí.

7. Sipadan, Borneo

Korálový útes Sipadan, Borneo

Říká se, že na velikosti nezáleží. V případě ostrůvku Sipadan dáváme tomuto lidovému moudru za pravdu. Ostrov, který tvoří vrchol podmořské hory se strmými stěnami, doslova vybízí k toulkám a průzkumům. Pestrobarevné korály se vytvořily u vrcholu vyhaslé sopky, kolem níž krouží obří želvy, barakudy, makrely, kladivouni, ale i žraloci obrovští.

8. Cane Bay Wall, ostrov Saint Croix, Americké panenské ostrovy

Cane Bay Wall, ostrov Saint Croix, Americké panenské ostrovy

devět metrů vysoké korály jsou součástí oblasti Cane Bay Wall, která náleží k ostrovu Saint Croix. Korály v tomto místě se staly domovem nespočtu ryb a podmořských živočichů. Pestrý podmořský život sem láká potápěče a průzkumníky z celého světa.

9. Sharm el Sheikh, Egypt

Sharm el Sheikh, Egypt

Krásu Rudého moře objevuje stále více turistů a milovníků potápění. Relativní blízkost této oblíbené dovolenkové destinace, stejně jako dobrá dostupnost a pestrý podmořský život dělá z Sharm el Sheikhu jednu z nejnavštěvovanějších egyptských destinací vůbec. Pozorovat zde můžete mořské želvy, delfíny, kaleidoskop barevných rybiček, ale i menší žraloky, mořské krávy nebo vcelku zachovalé vraky lodí

10. Maria la Gorda, Kuba

Maria la Gorda, Kuba

Náš výčet zakončíme oblíbenou zátokou Maria la Gorda, která je k nalezení západně od Havany na souostroví Jardines de la Reina. Pokud chcete tuto lokalitu prozkoumat, bez platného povolení to nebude možné. Povolenku ale začněte vyřizovat pokud možno co nejdříve, ročně ji totiž dostane pouze 350 potápěčů z celého světa.

Rubrika:

Vybíráme to nejlepší z plaveb

USA, Mexiko

Loď: Norwegian Star | Nocí: 7| Vyplutí: Los Angeles

USA, Mexiko

Loď: Norwegian Star
Počet nocí: 7
Přístav vyplutí: Los Angeles

Austrálie, Nová Kaledonie, Vanuatu

Loď: Celebrity Solstice | Nocí: 9| Vyplutí: Sydney
Termíny vyplutí:

Austrálie, Nová Kaledonie, Vanuatu

Loď: Celebrity Solstice
Počet nocí: 9
Přístav vyplutí: Sydney

Ekvádor

Loď: Celebrity Xperience | Nocí: 7| Vyplutí: Baltra
Termíny vyplutí:

Ekvádor

Loď: Celebrity Xperience
Počet nocí: 7
Přístav vyplutí: Baltra

« zpět na hlavní stránku

Proč cestovat s námi?

  • 1 Máme širokou a aktuální nabídku plaveb z celého světa.
  • 2 K dispozici jsou Vám naši zaměstnanci na více než 50 pobočkách, kteří Vám pomohou s výběrem plavby nebo Vám sestaví nabídku dle Vašich specifických požadavků.
  • 3 Je za námi více než 90 let zkušeností silné cestovní kanceláře.
  • 4 U nás si plavbu vybere opravdu každý, kdo hledá kvalitu, spolehlivost a chce zažít „jinou dovolenou“.

Newsletter

Chcete dostávat naše novinky mailem?

Objevte kouzlo cestování lodí

další články »
Jako z Pohádek tisíce a jedné noci: Plavba na Arabský poloostrov v doprovodu českého delegáta

Jako z Pohádek tisíce a jedné noci: Plavba na Arabský poloostrov v doprovodu českého delegáta

Vzpomenete si ještě na vyprávění tajemné Šeherezády, která ve svých příbězích představuje klenot s názvem Arabský poloostrov? Chtěli byste jeho krásy spatřit na vlastní oči? více »

Francouzská Polynésie: co dělat, vidět a nenechat si ujít

Francouzská Polynésie: co dělat, vidět a nenechat si ujít

Možná, že to bude nejhezčí dovolená vašeho života. Komu by se nezrychlil tep, když přijde řeč třeba na Bora Bora? více »

7 tipů pro svatební cestu na lodi

7 tipů pro svatební cestu na lodi

Prosté zájmeno "já" bylo nahrazeno společným "my" a váš společný život může začít... ale ještě předtím vás čeká svatební cesta. Zaoceánská plavba je pro tuto příležitost jako stvořená.  více »

Plavba lodí s českým delegátem: Na jaké destinace se těšit?

Plavba lodí s českým delegátem: Na jaké destinace se těšit?

Tyto plavby jsou velmi oblíbené, protože zkušený delegát dokáže poradit v každé záležitosti na lodi. A pro tento rok jsme pro vás zajistili destinace vskutku exotického charakteru.  více »