7 nejkrásnějších přístavů ve Středomoří

14. 02. 2017

bigstock-view-of-Valletta-with-watch-to-159224738

Byla by škoda proplout pěknými místy a ani se na nich pořádně nerozhlédnout. Hned přilehlé okolí některých přístavů totiž ukrývá naprosté skvosty a vy tak můžete snadno přijít k dalším pěkným zážitkům.

1. Rhodos

Samotný ostrov Rhodos je velmi vyhledávanou destinací pro klasickou relaxační, ale i aktivnější dovolenou. Tenhle tropický ráj je totiž nabitý nádhernými plážemi i dech beroucími pamětihodnostmi.

bigstock-Mandaki-Harbor-Port-And-Fort-O-162786488

Jakmile vplouváte do přístavu Mandraki ve městě Rhodos, tušíte, že to nebude nic obyčejného. Už to, že vás vítají na sloupech sochy jelena a laně, což jsou symboly města, je neobvyklé. Až se ukotvíte, projděte si při troše času město. Zvlášť jeho stará část vás nadchne, je totiž pod ochranou UNESCO – jestli se někde dochoval středověk ve vší své kráse, tak rozhodně tady. Ničím výjimečným nejsou například budovy ze 14. století.

Milovníci středověké architektury tu budou ve svém živlu. Městské hradby představují mistrovský kousek středověkého pevnostního stavitelství, své kouzlo má i mořská brána na nábřeží obchodního přístavu s reliéfem Panny Marie, Jana Křtitele a svatého Petra. Opomenout v žádném případě nesmíme úchvatný Palác velmistrů, jenž celému přístavu vévodí a činí pohled na něj nezapomenutelným.

Jde o pevnost spojenou s hradbami, která tu stála od 14. století, časem však byla téměř celá poničena, proto se dnes díváme na výsledky rekonstrukcí. Možná se podivíte, proč je jeho součástí znak fašistické strany – Palác velmistrů měl sloužit jako sídlo italského krále Viktora Emanuela III. a následně i vůdce fašistů Benita Mussoliniho.

2. Monako/Monte Carlo

Připlout do přístavu Monte Carlo je zážitek v kteroukoli denní či noční hodinu. Za světla uvidíte nádhernou scenérii plnou luxusních jachet, které mezi sebou bojují o své místo na výsluní, za tmy zase budete mít pocit, že připlouváte do nádherného shluku světélek, jimž dominuje osvětlení zdejšího Grand Casina. 

Monte-Carlo
Zdroj obrázku: www.karnayo.gr

Pokud se tudy budete plavit v květnu, můžete být svědky slavného závodu Gran Prix Monaco. Ale ani když se zde ocitnete kdykoli jindy, nebudete litovat, a to nejen pro krásnou krajinu kolem – nad městem totiž ční zalesněné kopce, ale i proto, že si zdejší přístav „zahrál“ v jedné z bondovek.

Město je prošpikované možnostmi užít si kulturní a společenský život a nabízí spoustu zábavy. Nenechte se ale zmást tím, že jde o město se vším všudy. Při troše snahy tu totiž najdete třeba japonskou nebo exotickou zahradu. Zastavit se v Monte Carlu zkrátka znamená zastavit se v moderním městě.

3. Neapol

„Krásná je Neapol…“ zpívá se. A je tom vážně hodně pravdy. Neapolský přístav patří k těm největším v Itálii a úžasná je na něm zejména jeho poloha, nachází se totiž skutečně blízko centra města, konkrétně blízko Radničního (Piazza Municipio) a Garibaldiho náměstí (Piazza Garibaldi).

Neapol
Zdroj obrázku: www.ciao.it

Z lodi je to po ukotvení tedy ke krásnému středu města co by kamenem dohodil. Právě na prvním zmíněném náměstí můžete spatřit Nový hrad (Castel Nuovo), což je jeden z významných symbolů města.

Tato nádherná středověká pevnost pochází z 13. -15. století a vidět se v ní dá spojení francouzské gotiky a italsko-španělské renesance. Dřívější sídlo neapolských králů rozhodně stojí za vidění.

4. Dubrovník

Milovníci kultury a historie si Dubrovník zamilují, hned jak vystoupí z lodi. Už během připlutí se vám naskytne pohled na typickou architekturu této oblasti s tradičními střechami cihlové barvy. Vřele doporučujeme podívat se po vystoupení z lodi do hloubi tohoto města, které zde vzniklo již ve středověku a dodnes hraje pro celou zemi důležitou roli.

bigstock-Port-Of-Dubrovnik-115374623

V Dubrovníku můžete obdivovat staletí staré kostely, kláštery a synagogy. A co víc – právě v tomto městě jsou nejdéle provozované lékárny!

Dubrovník mnoha turistům připomíná italské Benátky, jen v trochu menším měřítku a s křivolakými uličkami místo kanálů. Kostely, kašny, romantické uličky a dlážděné uličky, omezený automobilový provoz, venkovní posezení u restaurací… To vše dělá z Dubrovníku oblíbené a klidem protkané město, přístav, v němž stojí za to alespoň na chvíli zakotvit.

5. Málaga

Málaga je díky svému příjemnému klimatu jedním z nejoblíbenějších turistických cílů Iberského poloostrova. Město a jeho blízké okolí je lákavé i tím, že nabízí od všeho něco – trochu kultury, architektury, pěkné přírody a pláže.

Malaga
Zdroj obrázku: blog.fuertehoteles.com

Přístav Málagy má ráz spíše moderního charakteru se hojným zeleným stromořadím, což je rozhodně příjemný a svěží pohled. Po připlutí neváhejte a vydejte se do centra města.

Tam totiž najdete pěkné spletité uličky, na Starém městě narazíte na nejednu připomínku dob císaře Augusta. Jde například o několikrát předělávané hradby, amfiteátr a další. Dál můžete spatřit jednu z nejznámějších býčích arén ve Španělsku. A následně je to od ní jen kousek k hlavní pláži Málagy – k Playa la Malagueta. Co byste ve městě však rozhodně neměli minout, je Picassovo muzeum s více než dvěma stovkami děl tohoto umělce a katedrála Catedral de la Encarnación. Nezapomeňte také ochutnat zdejší vyhlášené víno!

6. Malta/Valleta

Při vplutí do přístavu ve Valletě můžete snadno propadnout dojmu, že jste cestovali v čase a mezitím, co jste se plavili na moři, odsud vymizela moderní civilizace. Spatříte tu sice nějaké to vozidlo a výdobytek dnešní doby, ale obojí vám tu bude připadat nepatřičně – vzhledem k tomu, že většinu vaší kapacity vnímání zabere nádherná stará zástavba.

bigstock-The-Saluting-Battery-In-La-Val-115131704

Valleta vznikla v 16. století a původně sloužila jako místo odpočinku vojáků a poutníků. A právě taková atmosféra na vás dýchne, jen co vystoupíte z lodi. Tak krásná, starobylá a poklidná. Je to právě ona atmosféra, díky níž se město objevilo v nejednom filmu.

Podél přístavu se táhne staré opevnění a najdete tu i krásná místečka na chvilkové posezení. Když budete mít čas a vydáte se dál do města, určitě projděte pěší zónu Triq-il Republikka, kde se nachází nespočet obchůdků s oblečením a suvenýry i restaurací a kaváren.

Milujete-li doby dávno minulé, pak vás Valleta jistě okouzlí.

7. Marseille

O Marseille se říká, že je to brána do oblasti Provence. V tomto městě najdeme druhý největší francouzský přístav a kromě toho skvostné památky odkazující k bohaté historii, která se zde začala psát už před dvěma tisíciletími.

Marseille

Přístav samotný je krásný až malebný a najdeme v něm spoustu obchůdků, kavárniček a restaurací. Je to místo, kde potkáte chudé i bohaté, rybáře i podnikatele a vysoce postavené osoby. Tak krásně tu je, že to sem všechny láká. O úžasnou a nezapomenutelnou atmosféru místa se stará i dominanta města, bazilika Panny Marie Strážné na vrchu Garde, která údajně chrání všechny rybářské lodě v přístavu.

Rubrika: přístavy

Vybíráme to nejlepší z plaveb

SAE, Omán, Bahrajn, Katar

Loď: MSC Lirica | Nocí: 11| Vyplutí: Dubaj
Termíny vyplutí:

SAE, Omán, Bahrajn, Katar

Loď: MSC Lirica
Počet nocí: 11
Přístav vyplutí: Dubaj

Kuba, Jamajka, Kajmanské ostrovy, Mexiko,...

Loď: MSC Opera | Nocí: 14| Vyplutí: Havana
Termíny vyplutí:

Kuba, Jamajka, Kajmanské ostrovy, Mexiko, Belize, Honduras

Loď: MSC Opera
Počet nocí: 14
Přístav vyplutí: Havana

Španělsko, Malta, Řecko, Itálie, Francie

Loď: MSC Magnifica | Nocí: 12| Vyplutí: Barcelona
Termíny vyplutí:

Španělsko, Malta, Řecko, Itálie, Francie

Loď: MSC Magnifica
Počet nocí: 12
Přístav vyplutí: Barcelona

« zpět na hlavní stránku

Proč cestovat s námi?

  • 1 Máme širokou a aktuální nabídku plaveb z celého světa.
  • 2 K dispozici jsou Vám naši zaměstnanci na více než 50 pobočkách, kteří Vám pomohou s výběrem plavby nebo Vám sestaví nabídku dle Vašich specifických požadavků.
  • 3 Je za námi více než 90 let zkušeností silné cestovní kanceláře.
  • 4 U nás si plavbu vybere opravdu každý, kdo hledá kvalitu, spolehlivost a chce zažít „jinou dovolenou“.

Newsletter

Chcete dostávat naše novinky mailem?

Objevte kouzlo cestování lodí

další články »
AIDAnova: Pátý největší gigant světa a oceánů

AIDAnova: Pátý největší gigant světa a oceánů

Dvacet palub efektivně pohání zkapalněný zemní plyn. Tím se AIDAnova stává nejekologičtějším vodním plavidlem na světě. A co na ní můžete zažít? více »

Jako z Pohádek tisíce a jedné noci: Plavba na Arabský poloostrov v doprovodu českého delegáta

Jako z Pohádek tisíce a jedné noci: Plavba na Arabský poloostrov v doprovodu českého delegáta

Vzpomenete si ještě na vyprávění tajemné Šeherezády, která ve svých příbězích představuje klenot s názvem Arabský poloostrov? Chtěli byste jeho krásy spatřit na vlastní oči? více »

Francouzská Polynésie: co dělat, vidět a nenechat si ujít

Francouzská Polynésie: co dělat, vidět a nenechat si ujít

Možná, že to bude nejhezčí dovolená vašeho života. Komu by se nezrychlil tep, když přijde řeč třeba na Bora Bora? více »

7 tipů pro svatební cestu na lodi

7 tipů pro svatební cestu na lodi

Prosté zájmeno "já" bylo nahrazeno společným "my" a váš společný život může začít... ale ještě předtím vás čeká svatební cesta. Zaoceánská plavba je pro tuto příležitost jako stvořená.  více »