14 věcí, které musíte zažít v Petrohradu

20. 04. 2017

Pravoslavný kostel v Petrohradu -Plavbypomori.cz

Město s dlouho a pestrou historií založil už v roce 1703 Petr Veliký a Petrohrad byl dokonce v letech 1712-1917 hlavním městem celé ruské velmoci. Je to nejseverněji položené město s více než miliónem obyvatel na světě, kulturní středisko celostátního významu, jeden z nejdůležitějších ruských přístavů… A především návštěvníkům nabízí spoustu nádherných památek, které figurují i na seznamu Světového dědictví UNESCO.  Co tedy v tomhle městě musíte udělat, abyste vůbec mohli říct, že jste tu byli?

1. Udělejte si selfie před Chrámem Kristova vzkříšení

Chrám Kristova vzkříšení – spasitele na krvi u Gribojedova kanálu je jednou z nejdůležitějších památek v celém Petrohradu. Jde o pravoslavný chrám, jenž se nachází na místě, kde byl v roce 1881 spáchán atentát na císaře Alexandra II. Na památku zavražděného politika zde nechal stavbu vybudovat jeho syn. Otevřena byla v roce 1907, dosahuje výšky 81 m a pojme až 1 600 osob.

Chrám je krásnou ukázkou staroruského stylu a je velmi podobný chrámu Vasila Blaženého v Moskvě. Znám je také díky nádherným mozaikám ve vnitřních prostorách, které se rozprostírají na ploše 7,5 km2. Během éry Sovětského svazu byl chrám uzavřen nebo sloužil jako sklad potravin. Jeho otevření po rekonstrukci se zdejší obyvatelé i turisté dočkali na konci 90. let. Uznejte, že s tímhle skvostem se vyfotit musíte. A stylově.

Interiér chrámu Kristova Vzkříšení v Petrohradu

2. Vyplujte do Finského zálivu

Finský záliv je branou do Petrohradu. Anebo naopak. Ať tak, či tak, oba prvky jsou spolu v úzkém sepjetí, což pochopíte, když se vydáte na plavbu zálivem ve východní části Baltského moře. Když to půjde, protáhněte si plavbu ze zálivu hlouběji do města po řece Něvě. Užijete si tak nádherný a nezapomenutelný pohled z vody například na Petropavlovskou pevnost, Zimní palác nebo na katedrálu sv. Izáka a další krásy.

3. „Vyšplhejte“ na vyhlídku na katedrále sv. Izáka

Co by to bylo za výlet do města, kdybyste si ho neprohlédli pořádně z výšky? Krásná panoramata a nezaměnitelné scenérie nabízí vyhlídka na katedrále sv. Izáka (známá také jako Isakijevský chrám), na niž vedou tři stovky schodů. Nezapomeňte se věnovat i samotné katedrále, která vznikala dlouhých 40 let a je skutečně obdivuhodná.

4. Navštivte Petropavlovskou pevnost

Ani ten, kdo si nelibuje v návštěvě vojenských zákoutí, by neměl Petropavlovskou pevnost zavrhnout. Je to totiž naprostý skvost, jehož vybudování se obecně považuje za zrod Petrohradu. Pevnost svatých apoštolů Petra a Pavla, historické jádro města, najdete na Zaječím ostrově. Založena byla v roce 1703 Petrem I. Velikým a je častým turistickým cílem. Můžete se tu projít po hradbách a navštívit chrám sv. Petra a Pavla, které slouží také jako pohřební místo Romanovců. Kostel každého ihned zaujme bohatě zdobeným interiérem a přes 120 m vysokou zvonicí.

5. Projděte se podél Gribojedova kanálu

Gribojedův kanál spojuje v Petrohradu řeky Mojka a Fontanka, je 5 kilometrů dlouhý a vede přes něj 21 mostů. Je ohromný a název nese po Alexandru Gribojedovi, ruském vojákovi, diplomatovi a dramatikovi, jehož zřejmě nejznámější hrou bylo dílo Hoře z rozumu, za jehož sepsání byl zatčen za spolupráci s děkabristy.

Gribojedův kanál v Petrohradu, Rusko

Při procházce podél Gribojedova kanálu uvidíte spoustu krásných míst a zákoutí, můžete ochutnat zdejší dobroty v ruských a arménských restauracích nebo večer a v noci pozorovat hvězdy.

6. Užijte si mši v Kazaňské katedrále

Nemusíte být nutně věřící, abyste mohli jít na mši a užít si ji. Mnohdy je to příjemný a pěkný duchovní zážitek i pro ateisty. Dvojnásob to platí pro všechny, kteří se na mši vydají do petrohradské Kazaňské katedrály. Ta totiž snad každého dostane svým vzhledem – na rozdíl od ostatních pravoslavných církevních budov v Rusku je totiž vyvedena v klasicistním empíru.

Spojení pravoslaví s katolictvím si ruský car Pavel I. hodně přál, proto na pokyn Alexandra I. vznikla tato katedrála, která svým vzhledem hodně připomíná Baziliku svatého Petra a Pavla v Římě. Stavba probíhala v letech 1801-1811. V katedrále najdeme mohylu ruského vůdce Kutuzova, vzácnou ikonu Matky Boží Kazaňské, která se do Petrohradu dostala v roce 1712 z Moskvy, před katedrálou se nacházejí sochy velkých ruských vojevůdců.

Pomník u Kazaňské katedrály v Petrohradu

7. Vydejte se na Vasiljevský ostrov

Vasiljevský ostrov v ústí řeky Něvy láká zejména na svou severní část, která patří k historickému jádru Petrohradu. Pěkné nábřeží Velké Něvy, budova burzy, v níž se dnech nachází námořní muzeum, nebo dvojice majáků je nezbytnou součástí itineráře každého turisty, který chce poznat Petrohrad ve vší jeho kráse.

  • Petrohrad patří mezí velmi krásné přístavy severní Evropy. Víte, jaká další nádherná přístavní města můžete v jeho okolí navštívit?

O názvu ostrova se vedou dvě teorie. Ta první říká, že je odvozen od jména velitele místní pevnosti Vasilije Korčmina, druhá tvrdí, že název je zkomoleninou finského výrazu Vasikkasaari – to by znamenalo, že se tenhle kousek Petrohradu jmenuje Telecí ostrov. Ať tak, či tak, rozhodně stojí za to, abyste mu jako bdělí turisté věnovali pozornost a náležitě ho prozkoumali.

8. Zakuste středoasijské tradice a dobroty

Nemusíte vytáhnout paty z Petrohradu, abyste mohli ochutnat vybrané arménské, ázerbajdžánské nebo gruzínské lahůdky, případně poznali tradice těchto a dalších zemí Střední Asie. Po celém městě najdete restaurace specializované na národní pochoutky obyvatel těchto zemí. Maso upravované na nejrůznější způsoby nebo tradiční polévky jinde v takové kvalitě neochutnáte – pokud se nevydáte přímo do Střední Asie.

9. Poznejte historii díky jízdě Hop on – Hop off autobusem

Jestli chcete Petrohrad poznávat skutečně důkladně, nezůstávejte u průvodců a přesunu po svých. Na ta nejdůležitější místa se můžete podívat se znalcem a pohodlně Hop on – Hop off autobusem. Vydejte se s ním na celý den nebo několik dní zblízka zkoumejte památky a krásná místa, na která vás zaveze. Nebudete litovat. Tenhle způsob dopravy je příjemný i pro rodiny s dětmi nebo pro starší turisty.

Kazaňská katedrála, Petrohrad, Rusko

10. Zažijte „bílou noc“, kdy slunce nezapadá

Petrohrad už spadá do pásma, v němž od května do července ani přes noc úplně nezapadá slunce. Ať už se rozhodnete pro krásnou a neobvyklou noční procházku, nebo si vyhlédnete společenskou akci a půjdete si „zapařit“, vryjete si do paměti další nezapomenutelný zážitek. Po celém městě se konají koncerty, divadelní vystoupení a další akce. K neopomenutelným záležitostem patří lehce po půlnoci otevírání mostů pro lodní dopravu na řece Něvě.

11. Zavítejte na předměstí

Ač působí některá předměstí některých měst poněkud negativisticky, petrohradské předměstí Tsar’s Village (Tsarskoye Selo), kde se nachází někdejší carská rezidence, se tomuto pravidlu vymyká. K největším zdejším lákadlům patří Kateřinský park a palác s věrnou kopií Jantarové komnaty a Alexandrovský palác a park. Projděte si tu všechno, na co budete mít čas. Krása tady totiž střídá nádheru!

12. Zajděte si do muzea

A když říkáme do muzea, myslíme tím přímo Ermitáž (Hermitage Museum), což je jedno z největších a nejznámějších muzeí v celém Rusku. Zdejší sbírky byly založeny Kateřinou II. Velikou už v roce 1764, ale veřejnost se k nim dostala až v polovině 19. století. Čekají tu na vás asi tři milióny artefaktů v šesti krásných historických budovách, z toho pět je jich veřejně přístupných. Hlavní vstup je přímo ze Zimního paláce. První čtvrtek v měsíci se sem navíc dostanete zdarma.

13. Ztraťte se v ruském Versailles

Ruské Versailles, přesně tak můžeme směle přezdívat kousku země u Petrohradu, kterému jinak oficiálně říkáme Peterhof. Jedná se o zámek a rozsáhlý zámecký park z počátku 18. století s extravagantním vzezřením nápadně připomínajícím pařížské Versailles. Impozantní fasáda Velkého paláce, dvě stovky bronzových soch a dekorativní fontány seberou dech každému návštěvníkovi.

Prostranství Petrhof v Petrohradu, Rusko

14. Nahlédněte do Zimního paláce

Prozkoumat ho můžete tak, jak vám to okolnosti dovolí. Zimní palác byl od 18. století císařským sídlem, ohromí vás svou barokní strukturou, kterou má na svědomí italský architekt, asi 1 500 místností a 2 000 oken. Naprostým skvostem je Malý a Velký trůnní sál, Vojenská galerie roku 1912 nebo Alexandrovský sál.

Tohle sídlo milovali třeba Romanovci, kteří jsou proslulí tím, že – dalo by se říci – zotročovali obyčejný lid pro stavební úpravy na Zimním paláci.

Užijte si Petrohrad se vším všudy

Petrohrad je úchvatné město, v němž si můžete užít pravé a nefalšované Rusko, ale zároveň poznat kulturu Střední Asie prostřednictvím zdejších komunit. Užijte si krásné vyjížďky lodí i vyhlídkovým autobusem, zaměřte na poznávání míst, která vás zajímají. Tak si pobyt tady stoprocentně užijete!
Rubrika: aktivity na pevnině

Vybíráme to nejlepší z plaveb

Itálie, Slovinsko, Chorvatsko, Černá...

Loď: Celebrity Constellation | Nocí: 10| Vyplutí: Benátky
Termíny vyplutí:

Itálie, Slovinsko, Chorvatsko, Černá Hora, Malta

Loď: Celebrity Constellation
Počet nocí: 10
Přístav vyplutí: Benátky

Španělsko, Francie, Itálie

Loď: Costa Mediterranea | Nocí: 6| Vyplutí: Barcelona
Termíny vyplutí:

Španělsko, Francie, Itálie

Loď: Costa Mediterranea
Počet nocí: 6
Přístav vyplutí: Barcelona

USA, Bahamy

Loď: Norwegian Sky
Počet nocí: 3
Přístav vyplutí: Miami

« zpět na hlavní stránku

Proč cestovat s námi?

  • 1 Máme širokou a aktuální nabídku plaveb z celého světa.
  • 2 K dispozici jsou Vám naši zaměstnanci na více než 50 pobočkách, kteří Vám pomohou s výběrem plavby nebo Vám sestaví nabídku dle Vašich specifických požadavků.
  • 3 Je za námi více než 90 let zkušeností silné cestovní kanceláře.
  • 4 U nás si plavbu vybere opravdu každý, kdo hledá kvalitu, spolehlivost a chce zažít „jinou dovolenou“.

Newsletter

Chcete dostávat naše novinky mailem?

Objevte kouzlo cestování lodí

další články »
Francouzská Polynésie: co dělat, vidět a nenechat si ujít

Francouzská Polynésie: co dělat, vidět a nenechat si ujít

Možná, že to bude nejhezčí dovolená vašeho života. Komu by se nezrychlil tep, když přijde řeč třeba na Bora Bora? více »

7 tipů pro svatební cestu na lodi

7 tipů pro svatební cestu na lodi

Prosté zájmeno "já" bylo nahrazeno společným "my" a váš společný život může začít... ale ještě předtím vás čeká svatební cesta. Zaoceánská plavba je pro tuto příležitost jako stvořená.  více »

Plavba lodí s českým delegátem: Na jaké destinace se těšit?

Plavba lodí s českým delegátem: Na jaké destinace se těšit?

Tyto plavby jsou velmi oblíbené, protože zkušený delegát dokáže poradit v každé záležitosti na lodi. A pro tento rok jsme pro vás zajistili destinace vskutku exotického charakteru.  více »

Nejlevnější kajuty lodi a 8 věcí, které byste o nich měli vědět

Nejlevnější kajuty lodi a 8 věcí, které byste o nich měli vědět

Plánujete svou první dovolenou na palubě lodi a chcete na ní co nejvíce ušetřit. Proto jste zvolili nejlevnější kajuty. Je to chyba, která se nevyplácí anebo způsob, jak snížit náklady na minimum? více »